Merhaba Sevgili Okur;

Bu yazıyı okuyorsan, bizi bu yola sevk eden hayali gerçekleştirdik demektir. Bu vesileyle seninle tanıştığımız için memnun olduğumuzu söylemek isterim. Öncelikle ‘‘Kalemtıraş’’ ekibi kimdir? Biz hayatının uzunca bir dönemi okuma ve yazma eylemi üzerine kafa yormuş, ancak henüz bu anlamda ortaya somut bir şeyler koyamamış bir ekibiz.  Aramızda çok çok iyi kalemi olanlar da var, henüz bunun farkında olmayanlar da. Henüz yazmaya yeni başlamış olanlar da var, yıllardır gizli saklı köşelerde yazanlar da. Çok büyük bir iddia ile yola çıkmadık. Belki de vasat bir çizgide başladık bu serüvene. Ancak bizi bir araya getiren ‘‘yazma arzusu’’ bu derginin de öyle ya da böyle ortaya çıkmasına vesile oldu.

Çok yol aldık. Çok yorulduk. Ama bir yere varamadık. Sonunda meselenin bir yere varmak değil, yolda olmak olduğunu anladık. Bu sebeple aldığımız yolları cebimize koyup yorgunluklarımızı bir kenara bırakarak bir daha varmamak üzere bir yola çıktık. Büyük bir heyecan ve şevkle, onulmaz yaralarımızı heybemize koyup yalınayak çıktık bu yola. Heybemizdeki azık hepimize yeter mi bilinmez, ama yüreğimizin azığı herkese yeter! Bizim azığımız; zaman zaman bir yüzde oluşan tebessüme vesile olmak, bazen gözden akan bir damla yaş olmak, bazen de bir dimağa yeni bir bilgi eklemek. Zaman zaman güleceğiz bu yolda, zaman zaman ağlayacağız, yeri gelecek yürümekten topuklarımızdan kanlar akacak, ama durmayacağız, durmamalıyız.

Dergimizin kapsamı tek bir alanda yazılan yazılardan oluşmuyor. Aksine her alanda yazmak isteyen herkesi içinde barındırıyor. Bu dergide şiir de bulacaksınız, öykü, deneme ve makale de. Sosyoloji de bulacaksınız, felsefe, sanat ve din de. Bu dergide hem anne olacak hem de çocuk. Hem bir ergen olacak hem de yetişkin. Bizi bir araya getiren geride bir iz bırakma isteği, bu dergiyi oluşturan en temel arzudur. Biz yazarken hissettiklerimizi sizin de yüreğinize işlemek istiyoruz. Kiminiz bilme arzusuyla yola çıkıp sizinle de paylaşmak niyetinde, kimimiz ise dert yükünü hafifletip dinlenmek derdinde. Kimimiz bir işaretin peşinde, kimimiz sadece yazmak işinde.

Biz bu dergide size son derece mükemmel metinler vaat etmiyoruz. Çünkü misyonumuz yontulmak, vizyonumuz sivrilmek. Yani ‘Kalemtıraş’ bizi yontsun, ortaya koyduğumuz her bir eser bizi sivriltsin, kalın yanlarımızı inceltsin istiyoruz. Biz büyük bir heyecan ve emekle bu yola çıktık ve çok keyif aldık. Umarız sizlere de bu keyfi yaşatabiliriz.      

Kalemtıraş Ekibi